Igår när jag vaknade såg det ut såhär utanför sovrumsfönstret. Jag bor i paradiset minsann.
och jag var så himla glad för att jag skulle få umgås med kära vänner hela dagen. Storstadskatterna kom till landet!
Vi åkte till det gamla hederliga torpet, Anna-Kakans gamla boning.
Det är så vackert där, nästan som en tavla.
Vi gick in och satte oss på verandan, precis så som vi alltid har gjort. A-K bakade scones och kokade tevatten i mängder.
Otto låg och snarkade vid våra fötter när han inte hade annat för sig.
Efter timmar av prat och skratt var det dags att bege sig hemåt igen. Fylld av energi och pepp.
Önskar att jag kunde samla alla mina vänner i min by. Vad fint det skulle vara.
Åh, så där skulle jag också vilja bo. Det är min dröm. Vilken fin helg du verkar ha haft.
herre så fint och gemytligt.
Åh, det finns nog inget som går upp emot den svenska landsbygden! Det skulle väl vara ihopskrynklade mopsar i så fall.
Åh mopsen är ju för söt!!
mysigt som tusan!
Det är något visst med gamla hus, stugor och torp! Älskar´t!
SOM jag älskar mopsar. och resten var ju fint med. men inte att mäta sig med hundis!
Vad skulle man göra utan vänner?
Min dator gick i kras och de bloggar jag följde lite då och då likaså. Hittade hit ikväll, några månader senare…känns spännande och kul. Inspiration. Hamnar i listan över dagliga bloggar!
men oj så mysiga bilder.
men fy sjutton så mysigt och idylliskt! längtar också efter ett alldeles eget torp.
Kjære Rebecca. Bloggen din er så fin, og jeg har vært innom jevnlig i ganske lang tid, men jeg vet ikke om jeg har kommentert noengang. Nå er det på tide!
Dette ser kjempekoselig ut. Å hygge seg sammen med gode venner i idylliske omgivelser er jo helt perfekt!
De siste månedene mine har vært veldig hektiske (i likhet med dine, men hos meg er det mindre dramatisk), og jeg har flyttet fra Oslo til Paris. Det er fint å lese at du trives med din nye tilværelse, at du sover godt, og at du baker som aldri før! Jeg har nemlig ikke stekeovn i min lille, franske studioleilighet, så jeg kan ikke bake! Da er det godt å vite at du baker for oss begge, hihi.
Ha en fin dag! Stor klem fra 11e arrondissement!
Fint med torp. Bra grej att flytta ut på landet. Jag är kvar och läser din blogg, fast jag nog kanske aldrig kommenterat på den förut
Men, hej hej. Gött att du är tillbaka, och gött att du fått växa under frånvaron trots allt.
Ser alldeles underbart ut. Jag nästan känner hur det låter och hur gott det luktar.
Jösses Amalia vilken vacker plats och speciellt när dimman drar in.
Men åh så fint! Höst, dimma och scones <3
Åh, så mysigt!