Logotyp

påsken

Den här påsken var nog en av de bästa någonsin! Jag har liksom bara inte hunnit berätta det ännu, men här kommer ett axplock


På skärtorsdagen kom min lillasyster Felicia och hennes Adam hem till Småland. Vi åt kakor och drack must som sig bör!


Richardo var också kaksugen!


På kvällen målade vi ägg.


På långfredagen ringde klockan tidigt. Då skulle nämligen jag och den här tösen på megaloppis i Oskarshamn.


Vi hade med oss matsäck. Mitt bidrag, kladdkaka!


Vi gjorde så jäkla många bra fynd! Maria köpte de här fina vykorten bland annat. Vad jag fyndade ska jag visa imorgon!


På hemvägen släppte Maria av mig hos mina föräldrar.


Där vankades det påskmiddag.


Lillasyster matchade påskägget.


På annandagen kom min andra Maria på besök, som jag saknat min bästis! Hon ställde sig vid spisen och lagade trerätters, fixade drinkar och diskade dessutom allt efteråt. Vilken pärla!


Efter maten gick vi och tog årets första dopp(!) Iskallt och alldeles fantastiskt! Ni som följer mig på instagram vet redan..
Sedan gick vi hem för att värma oss och spela kort.  Världsbästa påsken! Hoppas att ni hade det minst lika bra!


Publicerat i Om familj och vänner, Om fest & kalas, Om mat, Om mig. | 22 kommentarer

22 kommentarer till “påsken”

  1. Vicky skriver:

    åh syster/äggbilden! <3
    jag har saknat påsken i år, den firas knappt alls här i frankrike ..

  2. HemkäraHanna skriver:

    Allt låter supermysigt, allt utom badet, det låter helt förskräckligt i mina öron.

  3. Sara skriver:

    Åh, du är inspirerande du. Vilka guldkorn du visar upp.

  4. johanna skriver:

    ser supermysigt ut! så mysiga fina bilder :)

  5. Emma skriver:

    Vilken rolig påsk. Är grymt nyfiken på dina loppisfynd! :)

  6. Lovis skriver:

    Åh kortleken var ju helt underbar!

  7. Katrine skriver:

    ser ut och låter som en perfekt påsk! fast jag är lite tveksam till doppet. brr :)

  8. Josefine skriver:

    Ser utrolig hyggelig ut! Hoho, kjempe kort! :)

  9. Men åh, vilken loppis i Oskarshamn? Jag var ju också där (alltså hemma) över påskhelgen och detta gick mig helt miste. Åh.

    • rebecca skriver:

      Åh, vad typiskt! Tänkte inte på att du var hemma. Det var i något slags nöjeshus? Där man kunde spela bowling och sådär.. Åh, minns inte vad det hette!

  10. Fina bilder som alltid! Väntar med spänning på ditt fynd!

  11. Jonna skriver:

    Finfina bilder och vad mysigt ni ser ut att ha haft det! Finaste äggen i stan också!

  12. Ingrid skriver:

    Men alltså, hur fick ni för er att bada?!????

    • rebecca skriver:

      Hahaha! Det är en liten tradition vi har! Vi hann dock inte med vinterbadet i år för att Maria bor utomlands, så det fick bli ett April-bad :)

  13. Lesthi skriver:

    Kortleken! xD Vill ha!

Kommentera

Web Analytics